fbpx
Al. Jana Pawła II 84a,

42-214 Częstochowa

+48 607 086 265

Do najczęstszych schorzeń, którymi zajmują się proktolodzy, zalicza się:

– hemoroidy
– ropień okołoodbytniczy
– szczelina odbytu
– zakrzepica odbytu
– kłykciny kończyste

Proktologia

Jest to dziedzina medycyny zajmująca się chorobami odbytu i odbytnicy. Hemoroidy, zwane potocznie żylakami odbytu, są to sploty naczyniowe mieszczące się w kanale odbytu, zazwyczaj występują w trzech kolumnach. Co ciekawe  występujące u każdego. Ich zadaniem jest uszczelnienie odbytu. Aby dokładnie ocenić hemoroidy należy wykonać anoskopię, jest to badanie polegające na wprowadzeniu wziernika do odbytu, pozwalające lekarzowi na wizualną ocenę kanału odbytu. O chorobie hemoroidalnej możemy mówić wówczas kiedy towarzyszą im objawy. Najczęściej jest to krwawienie i świąd, rzadziej ból.

Przyczyną powstawania choroby hemoroidalnej są zaparcia, spowodowane najczęściej złą dietą, a także mała aktywność fizyczna i wzrost ciśnienia w jamie brzusznej.

Leczenie

W początkowym stadium choroby można zastosować leczenie zachowawcze, niestety przy bardziej zaawansowanej chorobie, konieczne jest leczenie zabiegowe. Najstarszą metodą jest chirurgiczne wycięcie przerośniętych hemoroidów. Niestety zabieg ten jest bolesny  i wymaga stosunkowo długiej rekonwalescencji.  Wychodząc naprzeciw pacjentom w naszej klinice stosujemy nowocześniejsze, małoinwazyjne metody, które są mniej bolesne, a okres rekonwalescencji jest krótszy. Metody leczenia, jakie stosujemy to gumkowanie sposobem Barona, skleroterapia hemoroidów oraz laserowe zamykanie hemoroidów.

Gumkowanie hemoroidów sposobem Barona

Przy użyciu specjalnego urządzenia zasysa się kolumnę hemoroidów uwidocznioną przy użyciu anoskopu  i zakłada się  u podstawy gumkę, która z czasem doprowadza do niedokrwienia części hemoroidu, obumarcia i następnie odpadnięcia, zajmuje to około 2-8tyg. Zabieg jest niebolesny i nie wymaga znieczulenia.

Kwalifikacja do zabiegu do zabiegu zostaje zakwalifikowany pacjent po wcześniejszej wizycie konsultacyjnej.

Dolegliwości mogące wystąpić po zabiegu– najczęściej występuje ból, krwawienie, może wystąpić zakrzepica splotów żylnych przyodbytowych, zakażenia miejsca operowanego, uczucie niepełnego wypróżnienia

Zalecenia po zabiegu– dieta lekkostrawna, wzmożone przestrzeganie higieny, ewentualne leki p/bólowe lub inne zalecane indywidualnie leki.

Skleroterapia hemoroidów

Przy użyciu specjalnego anoskopu uwidacznia się powiększony hemoroid, następnie podaje się substancję, której zadaniem jest zamknięcie splotów żylnych, co z czasem doprowadza do zmniejszenia się objętości przerośniętych hemoroidów. Zabieg nie wymaga znieczulenia. Najbardziej sprawdza się w ostrych stanach przy obfitym krwawieniu, gdzie wymagane jest szybkie działanie.

Kwalifikacja do zabiegu – do zabiegu zostaje zakwalifikowany pacjent po wcześniejszej wizycie konsultacyjnej.

Dolegliwości mogące wystąpić po zabiegu- najczęściej występuje ból, krwawienie, może wystąpić zakrzepica splotów żylnych przyodbytowych, zakażenia miejsca operowanego, uczucie niepełnego wypróżnienia

Zalecenia po zabiegu– dieta lekkostrawna, wzmożone przestrzeganie higieny, ewentualne leki p/bólowe lub inne zalecane indywidualnie leki.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
Laserowe leczenie hemoroidów LHP

Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Po wprowadzeniu wziernika do odbytu, nakłuwa się hemoroid i przy użyciu specjalnego włókna laserowego zamyka się kolejno sploty naczyniowe. Doprowadza to do zmniejszenia się  przerośniętych hemoroidów. Metodę tą można stosować przy najbardziej zaawansowanych stadiach choroby hemoroidalnej.

Kwalifikacja do zabiegu– do zabiegu zostaje zakwalifikowany pacjent po wcześniejszej wizycie konsultacyjnej.

Objawy po zabiegu– najczęściej występuje ból, krwawienie, może wystąpić zakrzepica splotów żylnych przyodbytowych, zakażenia miejsca operowanego, uczucie niepełnego wypróżnienia

Zalecenia po zabiegu– dieta lekkostrawna, wzmożone przestrzeganie higieny, ewentualne leki p/bólowe lub inne zalecane indywidualnie leki.

Szczelina odbytu

Przy zaburzeniach w oddawaniu stolca (zarówno luźne stolce jak i zaparcia), może dojść do mechanicznego uszkodzenia kanału odbytu. Przy nawracających urazach odbytu dochodzi do przewlekłego zapalenia z niegojącą się szczeliną. Głównymi objawami szczeliny odbytu są początkowo krwawienie, a następnie ból, który pojawia się po oddaniu stolca i czasem może trwać kilka godzin.

Leczenie– zazwyczaj początkowo stosuje się leczenie zachowawcze, stosując maści z nitrogliceryną, czy diltiazemem, w ostrych stanach poprawę można uzyskać po podaniu sterydów lub botoxu. W przypadkach gdy leczenie zachowawcze nie przynosi oczekiwanego rezultatu należy rozważyć leczenie zabiegowe, polegające na wycięciu szczeliny lub częściowym przecięciu zwieracza wewnętrznego odbytu.

Kwalifikacja do zabiegu– do zabiegu zostaje zakwalifikowany pacjent po wcześniejszej wizycie konsultacyjnej.

Objawy po zabiegu– najczęściej występuje ból, krwawienie, może wystąpić zakrzepica splotów żylnych przyodbytowych, zakażenia miejsca operowanego.

Zalecenia po zabiegu– dieta lekkostrawna, wzmożone przestrzeganie higieny, ewentualne leki p/bólowe lub inne zalecane indywidualnie leki.

usg doppler żył kończyn dolnych częstochowa