Plastyka wału paznokciowego
Wrastający paznokieć to częsta i bolesna przypadłość. Gdy boczne części paznokcia wrastają w wał paznokciowy wywołują miejscowy stan zapalny i silne dolegliwości bólowe. Najczęstsze przyczyny wrastania paznokcia to niewłaście obcinanie paznokci, zbyt ciasne obuwie lub obuwie z wąskimi czubkami, noszenie butów na wysokim obcasie, urazy mechaniczne, nadmierna potliwość lub suchość stóp, deformacje kostne, nadwaga, cukrzyca, uwarunkowania genetyczne.
W początkowych stadiach choroby warto udać do podologa, który za pomocą niewielkich interwencji zmieniających tor wzrostu paznokcia zapobiegnie dalszemu rozwojowi schorzenia. Jednak, gdy stan zapalny jest duży lub wał paznokciowy zaczyna przerastać ziarniną ( tzw. „dzikie mięso”) konieczna jest interwencja chirurgiczna.
Przede wszystkim należy odbarczyć stan zapalny, niekiedy czasowo stosujemy w tym celu tamponadę lub rurki Sulci Protector. Następnie w zależności od stopnia zaawansowania wykonuje się plastykę wału okołopaznokciowego metodą Noela lub Quenu. W rzadkich przypadkach trzeba usunąć całą płytkę paznokciową.
Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym 1% Lignocainą. Wycina się przerośnięty wał paznokciowy i zakłada pojedyncze szwy niewchłanialne. W metodzie Quenu usuwa się również boczą część paznokcia wraz z jej macierzą. Opatrunek.
Po zabiegu pacjent wraca do domu. Zaleca się odciążenie kończyny, oraz unikanie wszelkich urazów w okolicy operowanej. P/bólowe zwykle wystarczają ogólnodostępne środki. Ranę należy codziennie przemywać płynem odkażającym, czasem indywidualnie zalecane są też inne opatrunki specjalistyczne. Szwy usuwa się po ok 14 dniach.