fbpx
Al. Jana Pawła II 84a,

42-214 Częstochowa

+48 607 086 265
Centrum Chirurgii Naczyniowej Częstochowa  >  Pharma   >  Wypadanie włosów – problem czy fizjologia?

Wypadanie włosów – problem czy fizjologia?

Wiosną, kiedy mamy do czynienia ze skokami temperatur oraz zimnym wiatrem, który osłabia nasze włosy, nasila się ich wypadanie. Pomimo, iż jest to naturalny, fizjologiczny proces, potrafi wystraszyć i spędzić sen z powiek niejednej kobiety. Jaka jest granica normy dziennej utraty włosów i kiedy skonsultować problem z trychologiem?

Get helpful information on what’s important to you when choosing your kids pediatrician. sollicitudin, lorem quis bibendum auctor, nisi elit consequat ipsum

Cykl życia włosa
Każdy mieszek włosowy, z którego wyrasta włos ma swój własny cykl życia. W pierwszej fazie – fazie wzrostu – z cebulki włosa, znajdującej się na końcu mieszka włosowego, wytwarza się włókno włosa, które rośnie przez okres od roku do czterech lat z częstotliwością około 1 cm na miesiąc. Następnie w wyniku obkurczania się i zaniku cebulki włos wstrzymuje swój wzrost i trwa przez okres kilku tygodni w tzn. fazie przejściowej lub fazie obumierania. W ostatniej fazie, trwającej około 3 miesięcy , obumarły włos wypychany przez włókno, które rozpoczęło w nowej cebulce włosowej cykl wzrostu, wypada podczas szczotkowania lub mycia włosów. Dzięki temu, że cykl wzrostu każdego włosa jest indywidualny, nie występuje zjawisko tracenia wszystkich włosów jednocześnie.

Przyczyny nadmiernego wypadania
Wygląd naszych włosów uwarunkowany jest genetycznie, ale ich stan zależy w dużej mierze od naszego stylu życia i stanu zdrowia. Nadmierne wypadnie włosów może mieć wiele przyczyn i być reakcją naszego organizmu informującą o tym, że dzieje się coś niepokojącego.

Łysienie
Rozróżnia się kilka rodzajów łysienia, m. in. plackowate, androgenne czy stresogenne. Z łysieniem plackowatym mamy do czynienia, kiedy utrata włosów pojawia się całymi obszarami na skórze głowy, tworząc charakterystyczne plackowate pola. Przyczyny tego rodzaju łysienia nie są do końca zbadane, jednakże ma ono często podłoże genetyczne, hormonalne lub autoimmunologiczne. Do utraty włosów dochodzi – w skutek stanów zapalnych mieszka włosowego – na skórze chorobotwórczo niezmienionej. Wyleczenie stanu zapalnego pozwala mieszkom włosowym na ponowne podjęcie czynności i rozpoczęcie fazy wzrostu nowego włosa. Przyczyną łysienia androgennego jest nadwrażliwość organizmu na androgeny – hormony odpowiedzialne między innymi za wzrost włosa. Na łysienie androgenne może mieć również wpływ czynnik genetyczny oraz częste sytuacje stresowe. Problem ten dotyka częściej mężczyzn i może rozpocząć się już w wieku nastoletnim. W przypadku tego rodzaju łysienia obserwowane są przerzedzenia włosów na czole, skroniach oraz wzdłuż linii przedziałka. Leczenie tego rodzaju łysienia wymaga pomocy specjalisty.

Choroby skóry głowy
Choroby skóry głowy również mogą wpływać na utratę włosów. Do najczęstszych chorób skóry głowy zaliczamy grzybicę skóry głowy, łupież, łuszczyce, łojotokowe oraz atopowe zapalenie skóry głowy.

Konsultacja trychologiczna
Podczas rozmowy z pacjentem dermatolog powinien ustalić czy problem pojawił się nagle i jest związany np. z niedawno przebytą sytuacją stresową czy utrzymuje się od dłuższego czasu. W czasie badania dermatolog zdiagnozuje lub wykluczy ewentualne choroby skóry głowy. Nadmierne wypadanie włosów może powodować szereg różnych czynników, dlatego konsultacja trychologiczna i dokładny wywiad lekarski jest bardzo istotny. O ile dbanie o włosy, unikanie poddawania ich wysokim temperaturom, częste podcinanie końcówek, stosowanie różnych suplementów i odżywek może poprawić ich wygląd, o tyle czynności te nie zapobiegną chorobom łysienia. W niektórych przypadkach konsultacja trychologiczna, zdiagnozowanie problemu i dobranie odpowiedniego leczenia jest niezbędne.

No Comments

Leave a Reply