fbpx
Al. Jana Pawła II 84a,

42-214 Częstochowa

+48 607 086 265

Bezoperacyjne usuwanie żylaków - Częstochowa

Żylaki kończyn dolnych | Częstochowa

Żylaki to patologiczne, workowate poszerzenie żył spowodowane zaburzeniem przepływu krwi. Najczęstszą przyczyną ich powstawania jest niewydolność żył powierzchownych, w wyniku której dochodzi do patologicznego refluksu i z czasem do powtania żylaków.
Widoczne żylaki są najczęściej objawem choroby, a nie przyczyną. Aby móc zaplanować właściwe leczenie ważne jest wykonanie USG Doppler żył kończyn dolnych.
EVLT czyli laserowe leczenie żylaków jest małoinwazyjną metodą leczenia. Polega na zamknięciu niewydolnych żył powierzchownych, w których występuje patologiczny refluks.
Zabieg charakteryzuje się wysoką skutecznością, jest bezpieczniejszy, w porównaniu z klasycznym zabiegiem chirurgicznym, okres rekonwalescencji jest znacznie krótszy niż przy leczeniu chirurgicznym. W większości krajów Europy zachodniej jest zalecaną metodą leczenia w przypadku żylaków w przebiegu niewydolnych żył powierzchownych.

leczenie-zylakow-w-czestochowie

– niewydolność żył powierzchownych stwierdzona na podstawie USG Doppler

Po przygotowaniu kończyny płynem dezynfekcyjnym i znieczuleniu miejscowym skóry, pod kontrolą usg nakłuwa się przezskórnie żyłę i wprowadza się do niej jednorazowy, sterylny światłowód laserowy. Końcówkę światłowodu umieszcza się w okolicy połączenia uszkodzonej żyły powierzchownej z żyłą głęboką, z której pochodzi refluks. Następnie przez nakłucia skóry podaje się w okolicę żyły płyn z lekiem do znieczulenia miejscowego. Oprócz właściwości przeciwbólowych leku płyn ma za zadanie ochronić otaczające żyłę tkanki przed energią termiczną lasera. Po sprawdzeniu pozycji światłowodu rozpoczyna się zamykanie żyły. Impulsowa praca lasera pozwala na systematyczne wyciąganie światłowodu z żyły tak, aby zamknąć ją równomiernie na całej długości. Pozycję światłowodu kontroluje się podczas całego zabiegu w ultrasonografii.
Po wyciągnięciu światłowodu z żyły na miejsce nakłucia zakłada się jałowy opatrunek a na kończynę pończochę o stopniowanym ucisku. Pacjent może wstać ze stołu zabiegowego i po chwili odpoczynku może opuścić gabinet zabiegowy o własnych siłach.

– w przypadku wskazań zaleca się stosowanie heparyny drobnocząsteczkowej
– kompresjoterapia- pończochy uciskowe 2 st kompresji przez pierwsze 4 doby cały czas, następnie tylko w przeciągu dnia przez 2 tyg
– eki przeciwbólowe w przypadku dolegliwości
– kontrolne USG Doppler po 1 miesiącu