fbpx
Al. Jana Pawła II 84a,

42-214 Częstochowa

+48 607 086 265
Centrum Chirurgii Naczyniowej Częstochowa  >  Pharma   >  Laserowe leczenie torbieli pilonidalnej – Pilonidal Sinus Laser Closure (SiLaC)

Laserowe leczenie torbieli pilonidalnej – Pilonidal Sinus Laser Closure (SiLaC)

Torbiel pilonidalna, zwana inaczej torbielą włosową, jest przewlekłą i uciążliwą chorobą okolicy szpary międzypośladkowej. Powstaje 3-4 krotnie częściej u mężczyzn, zwłaszcza o ciemnej karnacji, z reguły w przedziale wiekowym 20-40 lat. Powstawaniu torbieli pilonidalnej sprzyja nadmierna potliwość, głęboka szpara pośladkowa i gęste owłosienie tej okolicy. Z uwagi na długi i trudny proces gojenia i ryzyko nawrotu, pacjenci borykają się z tym schorzeniem często przez wiele lat, odczuwając dyskomfort i zakłopotanie.

Get helpful information on what’s important to you when choosing your kids pediatrician. sollicitudin, lorem quis bibendum auctor, nisi elit consequat ipsum

Przyczyny powstania torbieli pilonidalnej

Przyczyny powstawania torbieli włosowej pozostają niejasne. Najpopularniejsza teoria mówi, że torbiel pilonidalna tworzy się na skutek wnikania pod skórę włosów, co jest spowodowane przez siły działające podczas siadania i wstawania, a także osobniczą wrażliwość skóry. Choroba objawia się najczęściej pod postacią guza w okolicy krzyżowo-guzicznej, wypełnionego ropą i włosami. U małych dzieci przyczyny powstawania mogą być inne i mieć związek z organogenezą w życiu płodowym.
Bolesny problem

Z uwagi na lokalizację, w jakiej tworzą się torbiele pilonidalne często dochodzi do ich zakażenia, czego następstwem jest powstanie ropnia. Objawia się to pojawieniem bolesnego guza w okolicy szpary międzypośladkowej, z towarzyszącym zaczerwienieniem skóry, twardym naciekiem zapalnym i często gorączką. Z otworów skórnych torbieli może wyciekać ropna lub ropno-krwista wydzielina o specyficznym, nieprzyjemnym zapachu. Nieleczona choroba prowadzi do nawracających stanów zapalnych i infekcyjnych, często wymagających interwencji chirurgicznych.

Kwalifikacja do zabiegu

Podczas konsultacji lekarskiej lekarz, w oparciu o symptomy występujące u pacjenta oraz przeprowadzone badanie USG ocenia zmianę i stawia ostateczną diagnozę. Jeśli potwierdza ona torbiel pilonidalną lekarz ocenia stan ogólny pacjenta i podejmuje decyzje o zabiegu i metodzie jego wykonania.

Leczenie tornieli pilonidalnej

Typowe leczenie polega na radykalnym wycięciu torbieli przy pomocy różnych technik chirurgicznych – od prostego wycięcia do plastyki z użyciem przesuniętego płata skórnego. Klasyczne operacje wykonuje się w warunkach sali operacyjnej i znieczulenia rdzeniowego lub ogólnego i 2-3 dniowego pobytu w szpitalu. Z uwagi na operowaną okolicę odsetek infekcji ran pooperacyjnych jest tak wysoki, że część chirurgów nie zszywa w ogóle rany pozostawiając ją do otwartego gojenia przez ziarninowanie. W takim wypadku gojenie trwa nawet do kilku miesięcy!
Laserowe leczenie torbieli pilonidalnej SiLaC

Najnowszą i najmniej inwazyjną metodą leczenia torbieli pilonidalnej jest jej ablacji przy użyciu lasera (SiLaC). Do tego celu używa się jednorazowych światłowodów radialnych emitujących światło laserowe o długości fali 1470 nm. Po nacięciu jamy ropnia wykonuje się jej oczyszczenie, a następnie po wprowadzeniu włókna laserowego wykonuje się ablację torbieli. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, w warunkach ambulatoryjnych, więc pacjent bezpośrednio po jego wykonaniu może wrócić do domu. Dolegliwości bólowe po zabiegu są niewielkie, a rana po nacięciu ropnia goi się w ciągu kilku tygodni. Skuteczność zabiegu z użyciem lasera (SiLaC) jest bardzo wysoka i przewyższa większość najpopularniejszych technik chirurgicznych przy bardzo dobrym efekcie kosmetycznym.
Autor: VenoMedica
Prawa autorskie zastrzeżone.

No Comments

Leave a Reply