Laserowe leczenie torbieli pilonidalnej
Torbiel włosowa okolicy guzicznej jest przewlekłym, złożonym stanem zapalnym występującym w okolicy krzyżowo-guzicznej, w obrębie szpary pośladkowej, często sprawiając, że pacjent czuję się niekomfortowo i wpędzając w zakłopotanie. Ze względu na trudny proces leczenia i ryzyko nawrotu choroby, schorzenie jest nie tylko problemem samych pacjentów, ale i leczących ich lekarzy. W przypadku niezastosowania odpowiedniego leczenia może powodować bolesne objawy.
Torbiel włosowa, krzyżowa, ogonowa – leczenie
Patogeneza torbieli włosowej (torbieli pilonidalnej, łac. cystis pilonidalis) jest niejasna. Uważa się, że torbiel włosowa powstaje jako reakcja zapalna na ciało obce. Zasadniczą rolę w jej tworzeniu odgrywa wnikający włos, siły powodujące przenikanie włosów w głąb porów skóry, a także osobnicza wrażliwość skóry. Choroba objawia się najczęściej pod postacią guza w okolicy krzyżowo-guzicznej, wypełnionego ropą i włosami, i zależnie od fazy choroby, w której się aktualnie znajduje, powoduje specyficzne objawy. W fazie ostrej na pierwszy plan wysuwają się symptomy ostrego uogólnionego stanu zapalnego, a więc silne dolegliwości bólowe zajętego miejsca, z gorączką, dreszczami i zaczerwienieniem skóry okolicy krzyżowo-guzicznej. W fazie przewlekłej choroba zazwyczaj przebiega bezobjawowo przez wiele lat, okresowo wytwarzając ropną lub ropno-krwistą wydzielinę o specyficznym, nieprzyjemnym zapachu. Mając na uwadze powyższe objawy, w celu dokładnej diagnostyki należy zgłosić się do lekarza chirurga, który pod kontrolą USG oceni zmianę i postawi ostateczną diagnozę. Torbiel pilonidalną najłatwiej jest pomylić z przetoką okołoodbytniczą, ale przy różnicowaniu należy również wziąć pod uwagę ropień odbytu oraz zmiany skórne w przebiegu gruźlicy i choroby Leśniowskiego-Crohna.
- Kwalifikacja do zabiegu:
- Laserowa ablacja torbieli pilonidalnej:
- Przebieg zabiegu:
- Zalecenia po zabiegu
Decyzję o zabiegu podejmuje lekarz podczas wizyty kwalifikacyjnej, w trakcie której dobiera także metodę operacji oraz zleca niezbędne badania. Na podstawie wyników badań i stanu ogólnego Pacjenta podejmuje się decyzję o zabiegu i ustala dogodny termin operacji.
Metoda laserowej ablacji torbieli pilonidalnej (SiLaC) jest skuteczą, małoinwazyjną i bezpieczną metodą leczenia. Może być wykonana w trybie ambulatoryjnym, w znieczuleniu nasiękowym.
Po podaniu znieczulenia i przygotowaniu pola operacyjnego torbiel pilonodalną nacina się w jej górnym biegunie. Przy użyciu sondy poszerza się kanaliki zatoki. Następnie do jamy torbieli, jej kanału i kanalików wprowadza się laserowy światłowód radialny i wykonuje się ablację ścian przy użyciu lasera o długości fali 1470nm. Do oczyszczenia kanału jamy torbieli oraz kanału zatoki z włosów i martwego naskórka używa się chirurgicznej łyżeczki. Po operacji zakłada się opatrunek jałowy. Bezpośrednio po zakończeniu zabiegu pacjent może opuścić gabinet zabiegowy i udać się do domu.
W początkowym okresie niezbędna jest codzienna zmiana opatrunku i przemywanie rany preparatem odkażającym. Po kilku dniach można ranę umyć wodą z mydłem. Do momentu zagojenia należy stosować opatrunki.