fbpx
Al. Jana Pawła II 84a,

42-214 Częstochowa

+48 607 086 265

Zabiegi laserowe (EVLT)

Laserowe leczenie żylaków

a

Żylaki to trwałe poszerzenia żył powierzchniowych, które przyjmują postać podskórnych balonowatych uwypukleń. Powstają w wyniku zaburzeń równowagi między ciśnieniem krwi jakie panuje w żyłach powierzchniowych, a wytrzymałością ich ściany. Najczęstszą przyczyną ich powstania i powiększania jest niewydolność zastawek żylnych oraz wrodzone lub nabyte osłabienie ściany żył.

Laserowe usuwanie żylaków to minimalnie inwazyjna, bezpieczna i bardzo skuteczna metoda leczenia niewydolności żył powierzchniowych (żylaków). Zabieg polegaja na zamykaniu głównych pni żył z uszkodzonymi zastawkami, które powodują wsteczny dopływ krwi do żylaków (zjawisko refluksu).

– badanie ultrasonograficzne duplex Doppler kończyn dolnych (niezbędne podczas kwalifikacji)
– badania laboratoryjne: morfologia, APTT oraz CRP (niezbędne przed samym zabiegiem)

– żylaki kończyn dolnych,
– niewydolność zastawek w żyle powierzchniowej kończyny dolnej (żyle odpiszczelowej lub żyle odstrzałkowej)

Po przygotowaniu kończyny płynem dezynfekcyjnym i znieczuleniu miejscowym skóry, pod kontrolą usg nakłuwa się przezskórnie żyłę i wprowadza się do niej jednorazowy, sterylny światłowód laserowy. Końcówkę światłowodu umieszcza się w okolicy połączenia uszkodzonej żyły powierzchownej z żyłą głęboką, z której pochodzi refluks. Następnie przez nakłucia skóry podaje się w okolicę żyły płyn z lekiem do znieczulenia miejscowego. Oprócz właściwości przeciwbólowych leku płyn ma za zadanie ochronić otaczające żyłę tkanki przed energią termiczną lasera. Po sprawdzeniu pozycji światłowodu rozpoczyna się zamykanie żyły. Impulsowa praca lasera pozwala na systematyczne wyciąganie światłowodu z żyły tak, aby zamknąć ją równomiernie na całej długości. Pozycję światłowodu kontroluje się podczas całego zabiegu w ultrasonografii.
Po wyciągnięciu światłowodu z żyły na miejsce nakłucia zakłada się jałowy opatrunek a na kończynę pończochę o stopniowanym ucisku. Pacjent może wstać ze stołu zabiegowego i po chwili odpoczynku może opuścić gabinet zabiegowy o własnych siłach.

– profilaktyczne przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych (10 dni)
– noszenie pończochy o I stopniu ucisku przez 24 godziny po zabiegu, a następnie przez 2 tygodnie w ciągu dnia
– w przypadku nasilenia dolegliwości przyjmowanie leków przeciwbólowych
– bezpośrednio po zabiegu nie zaleca się samodzielnego prowadzenia samochodu

Już następnego dnia można wrócić do umiarkowanej aktywności fizycznej (spacery, chodzenie po schodach, praca nie wymagająca wzmożonego wysiłku), do uprawiania sportu można wrócić po 2-4 tygodniach. Wizyty kontrolne odbywające się po zabiegu wliczone są w cenę. Powikłania po zabiegu zdarzają się rzadko. W miejscach nakłucia skóry mogą pojawić się siniaki.

Sorry, no posts matched your criteria.