Torbiel pilonidalna
Pochodzenie torbieli włosowej inaczej pilonidalnej (łac. cystis pilonidalis) nie jest do końca wyjaśnione. Uważa się, że torbiel włosowa jest przewlekłym procesem zapalnym spowodowanym wnikającym włosem oraz osobniczej wrażliwości skóry. Choroba objawia się zazwyczaj guzem w górnej części szpary pośladkowej, mogą także być widoczne ujścia przetok. Często pierwszym objawem jest ból spowodowany ostrym stanem zapalnym, któremu mogą towarzyszyć dolegliwości ogólnoustrojowe jak gorączka czy dreszcze. Przebieg choroby może mieć również charakter przewlekły, wówczas dolegliwości mogą być bardzo skąpe.
Podobne dolegliwości mogą być spowodowane przez szereg innych chorób, dlatego tak ważna jest diagnostyka.
W naszym centrum zdajemy sobie doskonale sprawę z niekomfortowej sytuacji w jakiej znalazł się pacjent. Dlatego wprowadziliśmy możliwość leczenia leaserowego torbieli.
Zabieg ten jest stosunkowo od niedawna wykonywany, jednakże jego skuteczność jest oceniana powyżej 90%. Najważniejsze w tym sposobie leczenie jest jego mała inwazyjność, oraz znacznie mniejsze dolegliwości pozabiegowe w porównaniu z klasycznym zabiegiem chirurgicznym, co pozwala pacjentowi do szybszego powrotu do codziennego życia.
Do zabiegu zostaje zakwalifikowany pacjent po wcześniejszej wizycie konsultacyjnej.
Po dezynfekcji skóry oraz sterylnym obłożeniu wykonuje się znieczulenie miejscowe.
Po nacięciu skóry wprowadza się włókno lasera 1470nm i wykonuje się ablację torbieli i przetok. Następnie przy użyciu specjalnej łyżki chirurgicznej usuwa się zdewitalizowane tkanki. Ponadto podczas zabiegu wycinane są ewentualne ujścia przetok. Na koniec zakładany jest opatrunek sterylny. Po zabiegu pacjent zdolny jest do samodzielnego opuszczenia gabinetu
– w przypadku dolegliwości wskazane są leki przeciwbólowe
– codzienna toaleta rany oraz opatrunki, aż do zagojenia rany