Zabiegi mechaniczno-chemiczne ClariVein
Usuwanie żylaków
Żylaki to trwałe, ograniczone poszerzenia żył powierzchniowych, które przyjmują postać podskórnych balonowatych uwypukleń. Powstają w wyniku zaburzeń równowagi między ciśnieniem krwi jakie panuje w żyłach powierzchniowych, a wytrzymałością ich ściany. Najczęstszą przyczyną ich powstania i powiększania jest niewydolność zastawek żylnych oraz wrodzone lub nabyte osłabienie ściany żył.
Ablacja mechaniczno-chemiczna ClariVein to procedura minimalnie inwazyjna, bezbolesna i bezpieczna, której celem jest wyłączenie z krążenia uszkodzonej żyły powierzchownej, zasilającej żylaki.
– żylaki kończyn dolnych,
– niewydolność zastawek w żyle powierzchniowej kończyny dolnej (żyle odpiszczelowej lub żyle odstrzałkowej)
Po przezskórnym nakłuciu żyły kontrolowanym w obrazie ultrasonograficznym do jej wnętrza wprowadza się sterylny cewnik, połączony z systemem rotacyjnym napędzanym energią elektryczną. Po umiejscowieniu końcówki w okolicy połączenia uszkodzonej żyły powierzchownej z żyłą głęboką, naciskając spust w rękojeści systemu, uruchamia się mechanizm rotacyjny, który obraca końcówką cewnika. Dochodzi do podrażnienia śródbłonka naczyniowego uszkodzonej żyły. Podczas powolnego wyciągania wirującego cewnika, przez dołączoną do rękojeści strzykawkę podaje się do światła żyły sklerozant – substancję chemiczną, która reagując z uszkodzonym śródbłonkiem żyły doprowadza do jej zamknięcia.
Po przygotowaniu kończyny płynem dezynfekcyjnym i znieczuleniu miejscowym skóry, pod kontrolą usg nakłuwa się przezskórnie żyłę i wprowadza się do niej jednorazowy, sterylny światłowód laserowy. Końcówkę światłowodu umieszcza się w okolicy połączenia uszkodzonej żyły powierzchownej z żyłą głęboką, z której pochodzi refluks. Następnie przez nakłucia skóry podaje się w okolicę żyły płyn z lekiem do znieczulenia miejscowego. Oprócz właściwości przeciwbólowych leku płyn ma za zadanie ochronić otaczające żyłę tkanki przed energią termiczną lasera. Po sprawdzeniu pozycji światłowodu rozpoczyna się zamykanie żyły. Impulsowa praca lasera pozwala na systematyczne wyciąganie światłowodu z żyły tak, aby zamknąć ją równomiernie na całej długości. Pozycję światłowodu kontroluje się podczas całego zabiegu w ultrasonografii.
Po wyciągnięciu światłowodu z żyły na miejsce nakłucia zakłada się jałowy opatrunek a na kończynę pończochę o stopniowanym ucisku. Pacjent może wstać ze stołu zabiegowego i po chwili odpoczynku może opuścić gabinet zabiegowy o własnych siłach.
– profilaktyczne przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych (10 dni)
– noszenie pończochy o I stopniu ucisku przez 24 godziny po zabiegu, a następnie przez 2 tygodnie w ciągu dnia
– w przypadku nasilenia dolegliwości przyjmowanie leków przeciwbólowych
– bezpośrednio po zabiegu nie zaleca się samodzielnego prowadzenia samochodu
Już następnego dnia można wrócić do umiarkowanej aktywności fizycznej (spacery, chodzenie po schodach, praca nie wymagająca wzmożonego wysiłku), do uprawiania sportu można wrócić po 2-4 tygodniach.